Loader

Mycie auta

Czy to takie proste?

 Jeżeli myślicie, że mycie samochodu jest banalne i mało wymagające, to jesteście w błędzie. W rzeczywistości to proces wymagający nieco wprawy i wiedzy. Co przyda nam się do umycia samochodu? Szampon, ciepła woda, dwa wiaderka, rękawica lub gąbka do mycia, płyn do mycia felg, szczotka do felg, ręczniki z mikrofibry oraz wosk z aplikatorem.

 

Felgi
Mycie samochodu zaczynamy od felg, bo to często najmocniej zabrudzony element samochodu. Suchą felgę należy spryskać płynem do mycia felg. Najlepiej stosować płyny dedykowane konkretnie do mycia tej części samochodu, ponieważ ich skład i działanie skoncentrowane są na usuwanie właśnie tego specyficznego zabrudzenia. Po dokładnym pokryciu brudnej felgi płynem, czekamy kilka minut, aż płyn rozpuści zaschnięty brud. Następnie szczotką do felg czyścimy mechanicznie całą powierzchnię. Spłukujemy ciepłą wodą, która zdecydowanie lepiej poradzi sobie z rozpuszczaniem zanieczyszczeń niż zimna. Jeżeli felga wymaga doczyszczenia, powtarzamy cały proces od nowa.

 

 

Karoseria

Na suchy samochód warto nałożyć aktywną pianę, która dokładnie pokrywa wszystkie elementy i rozpuszcza brud. Istotne jest, aby pianę nakładać na suche auto ruchami od góry do dołu. Pianę pozostawiamy na samochodzie i nie myjemy jej mechanicznie szczotką. Czekamy, aż piana wgryzie się w zabrudzenia, a następnie, ciepłą wodą pod ciśnieniem płuczemy samochód ruchami od dołu do góry, czyli odwrotnie, niż nakładaliśmy pianę. Kolejny krok to aplikacja szamponu do mycia samochodów z neutralnym pH, który jest delikatniejszy i nie porysuje naszej karoserii. Warto tez myć samochód ściereczką z mikrofibry lub specjalną gąbką, gdyż lepiej wchłaniają brud i nie spowodują mechanicznych uszkodzeń. Porada: warto korzystać z dwóch wiader. W jednym rozcieńczamy szampon z ciepłą wodą, a w drugim wlewamy czystą wodę do płukania brudnej gąbki. Po umyciu samochodu dokładnie płuczemy całą karoserię czystą wodą pod ciśnieniem.

 

Suszenie

Tuż przed suszeniem warto spryskać cały samochód hydrowoskiem, który ułatwi usunięcie kropli wody z karoserii i zapobiegnie powstawaniu smug. Niezwykle ważne jest pozbycie się wody z trudno dostępnych miejsc typu: uszczelki czy łączenia elementów. W tej sytuacji przyda nam się puszka sprężonego powietrza. Pozostałą na samochodzie wodę wysuszamy chłonnymi ręcznikami z mikrofibry. Pamiętajmy o wytarciu progów, spodu lusterek, a także uszczelek. Każda bowiem kropla pozostawiona bez wytarcia pozostawi zaciek.

 

Woskowanie

To ostatni etap, który jest przysłowiową kropką nad „i” mycia naszego samochodu. Na specjalny gąbkowy aplikator nakładamy niewielką ilość wosku i rozprowadzamy go prostymi ruchami w górę i w dół. Aby uzyskać najwyższy połysk – wosk należy energicznie wcierać w karoserię. Po kilku minutach wosk wytworzy lekko białą powłokę. Jest to znak dla nas, że w tym momencie możemy już miękkim ręcznikiem z mikrofibry wypolerować auto. Dzięki temu zabiegowi karoseria będzie lśniąca, a kolor naszego samochodu dużo żywszy. Woskowanie jest bardzo istotnym elementem czyszczenia auta, gdyż powłoka jaką będzie tworzył wosk spowoduje, że nasz samochód będzie czysty dłużej, a zabrudzenia nie będą tak łatwo do niego przylegać.

 

Wykończenie

Wisienką na torcie jest zadbanie o detale, czyli wyczyszczenie końcówki wydechu pastą do chromów oraz nałożenie na suche opony czernidła do opon. Tak dopieszczony samochód jest czysty i mniej narażony na niebezpieczne działanie czynników atmosferycznych. Regularne czyszczenie auta nie tylko spowoduje, że nasz samochód zawsze będzie wyglądał reprezentacyjnie, ale przede wszystkim sprawi, że posłuży nam dłużej bez uszczerbków w postaci rdzy czy zadrapań na karoserii.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top