Loader

Zmiana opon z letnich na zimowe

Warto pomyśleć o tym już teraz

 

Choć jesień dopiero do nas zawitała nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy powoli zaczęli myśleć o zmianie opon na zimowe. Z uwagi na niestabilną aurę, która charakterystyczna jest zarówno dla początków jesieni, jak również wiosny lepiej być przygotowanym niż dać się zaskoczyć kaprysom pogody. Zastanawiacie się, kiedy jest najlepsza pora, aby to zrobić oraz na co w szczególności powinniście zwrócić uwagę?

Podpowiadamy!

Po pierwsze temperatura – to ona jest kluczowym wyznacznikiem

Przyjmuje się zasadę do 7 stopni. Jak to wygląda w praktyce?
Kiedy temperatura spadnie do 7 stopni powinniśmy pomyśleć o zmianie opon. Tym bardziej, że na przestrzeni ostatnich lat zauważyliśmy dynamiczne zmiany pogodowe. Nie powinien już nikogo dziwić śnieg za oknami, czy nagły, drastyczny spadek temperatury. Mając zmienione opony jesteśmy na wygranej pozycji. Tak, więc przyjęta granica 7 stopni powinna być dla kierowców swego rodzaju deadlinem.

Co ciekawe niektóre państwa takie jak: Finlandia, Estonia, Łotwa, Słowenia, czy Szwecja wprowadziły obowiązek zmiany opon z letnich na zimowe. Z całą pewnością jest to jakiś sposób na zwiększenie bezpieczeństwa i zminimalizowanie wypadków.

Oczywiście w wielu pozostałych krajach, jak np. Austria, Niemcy, czy Rumunia kierowcy mają obowiązek zmiany opon z letnich na zimowe, ale tylko wtedy, kiedy wskazują na to niekorzystne warunki pogodowe.

W Polsce jak wiemy, póki co nie wprowadzono takiego obowiązku obligującego kierowców do zmiany opon. Najwyraźniej nie ma takiej potrzeby. Szacuje się, że aż około 90 % kierowców dobrowolnie, bez żadnego przymusu dwa razy w roku zmienia opony. Są też zwolennicy opon całorocznych.

Opony całoroczne – czy są oszczędną alternatywą dla sezonowych?

Niewątpliwie opony całoroczne są ekonomicznym rozwiązaniem dla kierowców, którzy chcą zaoszczędzić czas i swoje pieniądze. Musimy jednak pamiętać, że jeśli coś jest do wszystkiego to tak naprawdę może okazać się…do niczego. Opony wykonane z gumy będącej swego rodzaju kompromisem pomiędzy letnimi, a zimowymi nie będą zachowywały się idealnie przy dajmy na to 20 stopniowych różnicach temperatur.

Jak zawsze kierowcy są podzieleni i zajmują różne stanowiska. Eksperci jednak stanowczo rekomendują opony sezonowe, podkreślając przy tym, że tylko takie są w stanie zagwarantować bezpieczeństwo na drodze w różnorodnych warunkach pogodowych.

Oczywiście decyzję pozostawiamy Wam, ale może lepiej pochylić się nad tematem sezonowej zmiany opon, by czuć się pewnie i bezpiecznie niezależnie od aury panującej na dworze.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top