Loader

Drogowe abecadło w 2019 roku

Nowa opłata paliwowa, egzaminy na prawo jazdy i modyfikacje w przepisach ruchu drogowego. Co zmienia się w 2019 roku?

Nowy rok to nie tylko hasło „NOWY ROK, NOWY JA”, masowe zapisy na siłownię i plany zmian, o których często już w okolicach lutego zapominamy. Nowy rok to realne zmiany m.in. przepisów ruchu drogowego, które dotykają wszystkich polskich kierowców. Co zmienia się w 2019 roku?

 

Na początku stycznia w życie weszła tzw. opłata paliwowa. Wynosi 80 zł netto od każdego 1 tys. litrów paliwa, który trafi na rynek w naszym kraju. To oznacza, że na każdym litrze zapłacimy 8 groszy więcej. Nie wiadomo tylko kto za to zapłaci. Państwowy Orlen deklaruje, że dodatkowymi kosztami nie zostaną obciążeni kierowcy. To jednak tylko deklaracje. Spółek paliwowych na rynku jest bardzo dużo i nie ma pewności, że wszystkie pokryją dodatkową opłatę z własnej kieszeni. Wobec tego kierowcy będą musieli prawdopodobnie pogodzić się z kolejnym podatkiem w cenie paliwa – obok akcyzy i VAT-u.

 

ZNIKAJĄCE DANE Z PRAWA JAZDY

Na dokumencie prawa jazdy nie znajdziemy już pozycji z adresem zameldowania. Dzięki temu w przypadku zmiany adresu nie trzeba będzie wyrabiać nowego dokumentu. Ministerstwo Infrastruktury planuje wprowadzić ten przepis od marca 2019 roku.

EGZAMINY NA PRAWO JAZDY

Sporych zmian mogą spodziewać się przede wszystkim nowi kierowcy. Rząd chce wprowadzić m.in.  obowiązkowe kursy doszkalające z zakresu bezpieczeństwa drogowego, 2-letni okres próbny dla młodych kierowców, czy stosowanie przez osiem miesięcy naklejki z zielonym listkiem. O zmianach mówi się od kilku miesięcy, kiedy jednak dokładnie wejdą w życie? Tego wciąż nie wiadomo.

OSZCZĘDNOŚCI I UŁATWIENIA DLA KIEROWCÓW

Stopniowo wprowadzane będą udogodnienia oraz okazje do oszczędności dla kierowców. Wprowadzenie możliwości rejestracji pojazdu online, brak kary za jazdę bez dokumentu prawa jazdy, możliwość zachowania przez nowego właściciela auta dotychczasowych tablic rejestracyjnych, likwidację karty pojazdu i naklejki kontrolnej na szybę- to tylko niektóre z ambitnych planów resortu infrastruktury.

KORYTARZE ŻYCIA

Ile razy widzieliście stojącą w korku karetkę na sygnale? Na pewno nieraz. Dlatego w ustawie prawo o ruchu drogowym ma pojawić się przepis, który nakazuje kierowcom tworzenie korytarza życia, czyli miejsca do przejazdu dla służb ratunkowych. Nie wiadomo na razie jakiej wysokości mandatem będzie ukarany kierowca, który nie zastosuje się do nowych przepisów. Biorąc jednak pod uwagę skalę problemu, można się spodziewać, że będzie to wysoka kwota.

ZACHOWANIE ODSTĘPU OD POPRZEDZAJĄCEGO POJAZDU

Za niezachowanie odpowiedniej odległości do samochodu jadącego przed nami na drogach szybkiego ruchu mają zostać również wprowadzone wysokie kary. Ta zasada obowiązuje już w wielu państwach UE. Nowy przepis ma wejść w życie pod koniec roku. Nie wiadomo jeszcze jaka konkretnie odległość będzie uznawana za bezpieczną i czy wzorem wielu krajów Europy zachodniej, zostanie on określona w sekundach. Problemem może być również mierzalność i egzekwowanie przepisu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top