Loader

Kradzież tablic ma być przestępstwem

Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje reformę Kodeksu karnego. W zmianach mają pojawić się surowsze kary za przestępstwa, a także zmiana kwalifikacji czynu, który dotyka kierowców.

Surowe kary i nowe typy przestępstw

Rozbój, udział w zorganizowanej grupie przestępczej, porwanie dla okupu to kilka przestępstw, które obejmie zaostrzenie kar. Różnica będzie w możliwości zasądzanym wymiarze kary. Tak dla rozboju z kary od 2 do 12 lat więzienia, po reformie będzie to od 2 do 15 lat więzienia. Projekt wprowadza również nowe typy przestępstw. Są nimi:

  • przygotowanie do zabójstwa, za które ma grozić od 2 do 15 lat pozbawienia wolności;
  • przyjęcie zlecenia zabójstwa – od 2 do 15 lat więzienia;
  • uchylanie się od naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem – od 3 miesięcy do 5 lat więzienia (dziś grozi jedynie egzekucja komornicza);
  • kradzież zuchwała, np. kieszonkowa lub gdy złodziej wyrywa torebkę na ulicy – od 6 miesięcy do 8 lat więzienia bez względu na wartość skradzionej rzeczy.

Kradzież tablic rejestracyjnych

Ciekawą zmianą planowaną przez ministerstwo jest zmiana kwalifikacji kradzieży tablic rejestracyjnych z wykroczenia  za które grozi kara aresztu od 5 do 30 dni, ograniczenia wolności do 1 miesiąca albo grzywny od 20 do 5000 złotych, na przestępstwo zagrożone karą od miesiąca do 5 lat więzienia. Wprowadzenie tej modyfikacji ma na celu odstraszyć złodziei, którzy wykorzystują cudze tablice głównie do okradania stacji benzynowych.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top