Loader

Skrzynia biegów – manualna vs. automatyczna

Skrzynia biegów – manualna czy automatyczna?

Decydując się na kupno samochodu, oprócz oczywistych wyborów jak model, silnik, kolor czy wyposażenie, jednym z dylematów kierowców jest wybór skrzyni biegów. Manualna, czy automatyczna – oto jest pytanie?

Obecnie zwolenników automatycznej skrzyni biegów jest tyle samo co ich przeciwników. Jednak dostępność, popularność i niezawodność automatów sprawia, że coraz częściej zagorzali zwolennicy klasycznej, ręcznej skrzyni biegów mają spory dylemat.

Jedni twierdzą, że automatyczna skrzynia biegów odbiera przyjemność w pełni samodzielnego prowadzenia samochodu rozleniwiając kierowcę, drudzy zaś mówią, że jeśli ktoś raz spróbuje jazdy z automatyczną skrzynią biegów, już nigdy nie wróci do tej pierwszej.

Jak jest naprawdę? Sprawdźmy.

Klasyczna skrzynia biegów – zalety i wady

Zalety

+ Niska cena

Główną i bardzo często przemawiającą za wyborem ręcznej skrzyni biegów zaletą jest zdecydowanie niższa cena w porównaniu do automatycznej. Biorąc pod uwagę, że kupno samochodu to spory wydatek, rzędu kilkunastu, czy kilkudziesięciu tysięcy, dołożenie kolejnych 5-10 tys. zł do automatu, okazuje się zbyt dużym kosztem dla kierowców.

+ Niskie zużycie paliwa, dynamika silnika

Kolejnym atutem konwencjonalnej skrzyni biegów przytaczanych przez jej zwolenników jest mniejsze zużycie paliwa w porównaniu do tego samego modelu samochodu, wyposażonego w automat. Kierowcy manualni, podkreślają również niemożność wykorzystania pełnej dynamiki silnika spowodowaną przez zbyt wczesną zmianę biegów oraz powolne przełączanie przełożeń.

+ Trwałość

Z całą pewnością argumentem przemawiającym za wyborem klasycznej, ręcznej skrzyni biegów jest zdecydowanie mniejsza awaryjność oraz nieporównywalnie niższy koszt w razie jej naprawy.

Wady

– Brak komfortu w poruszaniu się, zwłaszcza w korkach

Wszyscy kierowcy niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z faworytami, czy też krytykami manualnej skrzyni biegów zapewne nie lubią stać, a tym bardziej z żółwią prędkością poruszać się w korkach. Częste wciskanie sprzęgła, niepłynne ruszanie i zatrzymywanie się, to niestety wada skrzyni manualnej.

– Utrata mocy przy zmianie biegów, częste szarpnięcia, zaduszenia silnika

Zwłaszcza dla początkujących kierowców, manualna skrzynia biegów może okazać się nie lada wyzwaniem. Bardzo często wówczas spotykamy się z tzw. efektem kangurka u kierowcy, który nie potrafi jeszcze zsynchronizować wszystkich elementów jazdy.

– Nieumiejętna jazda = szybka eksploatacja = częste naprawy

Zapewne każdemu kierowcy jeżdżącemu w manualu zdarzyło się usłyszeć charakterystyczne zgrzytnięcie. O zgrozo, dla ucha, a tym bardziej dla silnika. Nieprawidłowo wrzucony bieg lub ruszanie z dwójki, to niestety zabójstwo dla ręcznej skrzyni biegów.

 

Automatyczna skrzynia biegów – zalety i wady

Zalety

+ Wygoda, wygoda i jeszcze raz wygoda, zwłaszcza poruszając się po mieście w korkach

Automatyczna skrzynia biegów jest zbawieniem zwłaszcza podczas żmudnej jazdy w korkach. Nie musimy operować dźwignią zmiany biegów i nieustannie wciskać sprzęgła. Jest to znaczne ułatwienie prowadzenia pojazdu, gdyż kierowca podczas jazdy nie musi skupiać się na zmianie biegu. Warto również wspomnieć, że automatyczna skrzynia biegów jest wygodna dla kobiet, zwłaszcza tych lubiących nosić buty na obcasie.

+ Płynność jazdy

Dzięki automatycznej skrzyni biegów kierowca nie musi koncentrować się na ich zmianie, tym samym mogąc w pełni oddać się przyjemności z prowadzenia pojazdu bez tzw. efektu „kangurka”, czy „zaduszenia” pojazdu.
W przypadku automatu, moc samochodu nieznacznie spada, nie tak jak w przypadku manuala.

+ Zwiększona koncentracja kierowcy na jeździe

Częsta zmiana biegów, zwłaszcza kiedy poruszamy się w korkach, może rozpraszać uwagę kierowcy. Szczególnie w przypadku niedoświadczonych kierowców może być to uciążliwe, zwiększać stres oraz powodować szarpnięcia podczas jazdy.

+ Łatwiejsze i płynniejsze ruszanie pod górkę

W przypadku automatu nie trzeba martwic się o zaciąganie i zwalnianie hamulca ręcznego. Po zwolnieniu hamulca auto powoli toczy się do przodu, więc nie ma ryzyka, że samochód zjedzie do tyłu lub zgaśnie.

+ Różne tryby jazdy (normalny, ekonomiczny, sportowy)

Automaty pozwalają nam na wybór dogodnego dla nas i nawierzchni po której się poruszamy trybu jazdy. Jest to bardzo pomocne – zwłaszcza w korkach, wybierając tryb ekonomiczny, czy w terenie, wybierając off-road.

Wady

– Cena

Automatyczne skrzynie biegów są zdecydowanie droższe od manualnych. Należy przy tym pamiętać, że jeśli nasz samochód nie posiada okresu gwarancji, musimy liczyć się z ewentualnym wydatkiem na jej naprawę, a tym samym na generację dodatkowych kosztów.

– Kosztowniejsza i trudniejsza naprawa

Ponieważ mechanizm automatycznej skrzyni biegów jest bardziej złożony od manualnej, jej naprawa jest zdecydowanie droższa. Ponadto należy pamiętać, że w nie każdym warsztacie samochodowym istnieje możliwość naprawienia automatu.

– Większe zużycie paliwa

Tutaj różnice widoczne są tylko w przypadku wyboru starszego modelu samochodu. W nowszych modelach, zużycie paliwa jest porównywalne do tych z manualem.

 

Jak widzicie zarówno automatyczne, jak i manualne skrzynie biegów mają swoje wady i zalety. Tak jak i mają swoich wrogów i zwolenników. Jeśli jednak cena samochodu z automatyczną skrzynią biegów nie odstraszyła Was już na samym początku, ilość jej zalet w porównaniu do manualnej zdecydowanie przemawiają na jej korzyść. Z pewnością automat jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy cenią sobie komfort i wygodę, manual zaś docenią Ci, którzy lubią się nieco „pobawić”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top