Loader

Podróżowanie w upale

Co może się zepsuć w naszym aucie?

Kiedy przychodzi fala upałów nie tylko my kierowcy męczymy się za kółkiem – również nasze samochody może dopaść kryzys. Zastanawiacie się wtedy co może się zepsuć? Odpowiadamy – tak naprawdę wszystko, jeśli nie będziemy dbać o nasze auta.

 

Są jednak pewne elementy, na które szczególnie powinniśmy uważać. To przede wszystkim układ chłodzenia, układ elektryczny oraz układ klimatyzacji.

Jedną z niebagatelnych kwestii, o której musimy pamiętać podczas upałów jest zwiększony pobór prądu. Wszystkie elektroniczne urządzenia, jak: klimatyzacja, wentylatory, czy inne nawiewy mogą spowodować szybsze rozładowanie się akumulatora i choć nie ma mrozów nasz samochód zwyczajnie może rano nie odpalić.

 

UKŁAD CHŁODZENIA

Bardzo istotną rolę w naszych autach odgrywa układ chłodzenia. Podstawową czynnością, jaką kierowca winien jest zrobić to sprawdzić poziom, jak również jakość płynu chłodniczego. Jeśli zbagatelizujemy tą kwestię nieumyślnie możemy doprowadzić nasz silnik do ekstremalnie wysokiej temperatury.

 

KLIMATYZACJA

Następną równie ważną kwestią jest dbanie o klimatyzację. Nie tylko o regularne czyszczenie, ale jak się okazuje również o odpowiednie eksploatowanie. Specjaliści zalecają, aby bezpośrednio po wejściu do auta nie podkręcać regulatora klimatyzacji na maxa. Może to spowodować uszkodzenie kompresora. Najlepszym rozwiązaniem wówczas jest początkowe przewietrzenie kabiny pojazdu, a następnie ustawienie poziomu nadmuchu na mniejszym poziomie, tak by nie zmęczyć kompresora.

 

KIEROWNICA, DESKA ROZDZIELCZA, PLASTIKOWE ELEMENTY W SAMOCHODZIE

Warto również pamiętać o wybieraniu zacienionego miejsca parkingowego. Plastikowe elementy nie tylko się nagrzewają, ale też w skutek temperatury mogą ulec zniszczeniu, np. odkształcić się lub zwyczajnie wyblaknąć.

 

OPONY

Rozgrzany asfalt nie wpływa korzystnie na opony naszych samochodów. Musimy pamiętać, że przy tak wysokich temperaturach, (asfalt nagrzewa się nawet do 60 °C) ciśnienie w oponach znacznie rośnie. Przekłada się to oczywiście na szybszą eksploatację opon, a co za tym idzie może okazać się, że opony po jednym sezonie będą nadawać się już do wyrzucenia.

 

Jak widzimy wysokie temperatury nie służą samochodom, warto więc w upalne dni zastosować się do powyższych wskazówek i zadbać o nasze auta, aby posłużyły nam trochę dłużej.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top