Loader

Jakie auta kupują Polacy?

 

Z najnowszego raportu wynika, że w 1. połowie tego roku do Polski trafiło aż ponad pół mln samochodów osobowych z rynku wtórnego. Średni wiek samochodów oszacowano na 11 lat i 7 miesięcy.

 

W jakim przedziale cenowym najchętniej wybieramy samochody?

Zdecydowanie przeważają samochody stare i tanie, ale działające. Jak wynika ze statystyk, w tym roku i tak wybieramy młodsze samochody w porównaniu z rokiem ubiegłym. Tegoroczny wiek to 11 lat i 7 miesięcy, natomiast średnia w 2018 r wynosiła blisko 15 lat.
Kantar TNS na zlecenie Polskiego Związku Leasingu Pojazdów przeprowadził badanie opinii konsumenckiej „Rynek samochodów używanych w Polsce – doświadczenia i oczekiwania Polaków”. Z raportu jasno wynika, że aż 29 % respondentów rozważa zmianę samochodu na używany, którego wartość nie przekracza 10 tys. zł. 35 % ankietowanych rozgląda się za autami w przedziale cenowym od 10 do 20 tys. zł, natomiast 33 % badanych twierdzi, że sprawny używany samochód to wydatek minimum rzędu 20 -50 tys. zł. Tylko 3 % naszego społeczeństwa gotowa jest zapłacić za samochód z rynku wtórnego powyżej 50 tys. zł.

 

Wybieramy samochody znanych marek

Dla nas Polaków bardzo istotny w wyborze samochodu jest wizerunek marki. W związku z tym znacznie częściej sięgamy po samochody przechodzone i tańsze, ale z logo marki, którą wszyscy doskonale znają. Jest to swego rodzaju doza zaufania jaką darzymy konkretną markę, chcąc mieć coś sprawdzonego, nieawaryjnego. Kolejnym czynnikiem wpływającym na taką decyzję jest chęć wyróżnienia się z tłumu. Teoretycznego wyróżnienia się z tłumu, bo przecież właśnie w ten sposób myśli większość z nas.
Podsumowując – wolimy kupić tańszy samochód marki, którą znamy niż nowy, droższy mało znaczącej marki. Wynika to głównie z ograniczeń cenowych. Nie każdą polską rodzinę stać na zakup nowego, drogiego samochodu, dlatego decydują się na te z rynku wtórnego.

 

Samochód przestał być symbolem prestiżu

Polacy coraz częściej wolą przeznaczyć zarobione i zaoszczędzone pieniądze na zakup domu, mieszkania, czy działki niż wydać je na zakup nowego, drogiego samochodu. Związane jest to ze zmianą mentalności i priorytetów.
Przewartościowując nasze priorytety zdecydowanie bardziej wolimy wydać pieniądze na pomoc naszym bliskim, długoletnie inwestycje w nieruchomości, a nawet wyjazd na upragnione wczasy. A samochód – najważniejsze aby był sprawny i po prostu jeździł.

 

Przechodzone auta  – tak, ale tylko ze sprawdzonego źródła

Jak wynika z badania ponad 70 % respondentów poszukuje samochodów używanych tylko i wyłącznie z tzw. sprawdzonych źródeł. Dlatego zdecydowanie bardziej wolimy kupić auto od rodziny, znajomego, a nawet znajomego znajomego, który zarekomenduje nam wybrany model niż szukać samochodu w komisach samochodowych.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top